Get fit !

Dieta to nie tylko odchudzanie, dieta to przede wszystkim sposób odżywiania i podstawa dobrego zdrowia, również psychicznego. Jednak aby dieta służyła zdrowiu i smukłej sylwetce, musi być prawidłowo zbilansowana tzn. dostarczać organizmowi odpowiednią do jego potrzeb ilość składników odżywczych. Zrównoważona dieta powinna być ustalana indywidualne w oparciu o piramidę żywienia i uwzględniać m.in. wiek, stan zdrowia, preferowany styl życia, rodzaj wykonywanej pracy. W zbilansowanej diecie muszą znaleźć się wystarczające ilości węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin i składników mineralnych. 

Dla większości osób odchudzanie jest trudnym okresem, wiążącym się z wyrzeczeniami, ograniczeniami i zmianami w dotychczasowym sposobie odżywiania. Z czasem, tracone kilogramy zaczynają nas motywować, zyskujemy pewność siebie i trwamy w postanowieniu lepszych zmian. Część osób z nadwagą lub otyłością decyduje się na zastosowanie kuracji odchudzającej ze względów zdrowotnych a inni ze względów kosmetyczno-estetycznych. Każdy chce być zdrowy i dobrze czuć się w swoim ciele. Po wielu tygodniach lub miesiącach walki o zdrowe i szczupłe ciało przychodzi moment, w którym chcemy zakończyć proces odchudzania. Ale jak to zrobić by nie spotkało nas rozczarowanie? By stracone z tak wielkim wysiłkiem kilogramy nie wróciły? W naszej diecie często występuje coś takiego jak EFEKT JOJO jest to wahanie masy ciała polegające na przybieraniu na wadze po zakończeniu diety odchudzającej. Im większy reżim dietetyczny tym większe szanse na niepowodzenie. Prawidłowo zbilansowana dieta zakłada ubytek masy ciała od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Im wolniej tym lepiej. Nasz organizm nie zmniejszy gwałtownie tempa przemiany materii a odchudzanie będzie zdrowe i skuteczne. Niestety nie zawsze liczy się zdrowo i skutecznie, ale przede wszystkim szybko i najlepiej bez wysiłku fizycznego! Stosowanie głodówek, „diety cud”, kolejnych specyfików odchudzających lub diet jednoskładnikowych opartych np. na jedzeniu wyłącznie potraw z jabłek lub białej kapusty nigdy nie kończy się dobrze. Warto przypomnieć, że prawidłowa dieta powinna uwzględniać wszystkie rodzaje produktów spożywczych. Waga z dnia na dzień pokazuje, co raz mniej ale postępując w ten sposób tracimy głównie wodę a nie tkankę tłuszczową. Po zakończonej diecie waga szybko wraca, bardzo często w towarzystwie dodatkowych kilogramów.

 

 

Wychodzenie z diety !

 

Wszyscy uważamy, że po zakończeniu diety możemy wrócić do normalnego jedzenia z dnia na dzień. Niestety jest to podstawowy błąd jaki robimy. Okres „wychodzenia” z diety jest tak samo ważny jak czas w którym stosowaliśmy się do zaleceń diety. Uważa się, że powinien on trwać tyle samo ile sama dieta odchudzająca. Oznacza to, że jeżeli stosowaliśmy dietę dwa miesiące, kolejne dwa miesiące powinien trwać okres stabilizacji masy ciała, wszystko zależy od reakcji organizmu. 
By skutecznie zapobiec niepowodzeniom w odchudzaniu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Po zakończonej diecie nie możemy z dnia na dzień wrócić do starych nawyków żywieniowych. Zasady prawidłowego odżywiania są uniwersalne i powinny towarzyszyć nam na co dzień, nawet po zakończonej diecie. Pamiętajmy o regularnym spożywaniu posiłków i o urozmaiceniu diety. Należy zrezygnować z wysokokalorycznych przekąsek, żywności typu „fast food”. Również „dietę po diecie” należy z tygodnia na tydzień rozszerzać o kolejne produkty o kaloryczności nie większej niż 100 kcal. Oczywiście nie bez znaczenia jest źródło tej energii. Najlepiej jeśli to będzie chudy nabiał, mięso drobiowe, ryby, produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Dla przykładu 100 kcal to: 100g mięsa z piersi kurczaka lub indyka lub 140g dorsza, 30g kaszy gryczanej lub brązowego ryżu (waga przed ugotowaniem), 160g jogurtu naturalnego lub 100g chudego sera twarogowego, 45g pieczywa razowego, 200g jabłka lub brokuł o wadze 400g. Każdy z tych produktów (100 kcal) pod względem energetycznym odpowiada dwóm ciasteczkom typu delicje lub jeżyki ale uczucie sytości jest nieporównywalnie większe, nie wspominając o dostarczeniu wielu składników odżywczych i substancji mineralnych. Pamiętajmy o aktywności fizycznej. Zarówno w czasie odchudzania jak i po schudnięciu. Ćwiczenia wzmocnią nasze mięśnie i ujędrnią ciało. 30-45 minut wysiłku kilka razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Nie musimy spędzać wielu godzin na siłowni. Każdy rodzaj aktywności fizycznej jest dobry, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Szybki marsz, jazda na rowerze, koszykówka, taniec, bieganie, aerobik, gimnastyka w domu lub pływanie. By ruch nie kojarzył się z karą, warto wybrać sport, który polubimy. Odchudzanie nie jest łatwe a jeszcze większym sukcesem jest utrzymanie wagi. By cieszyć się zdrowiem i szczupłą figurą, trzeba jeść! Tylko mądrze, z umiarem i regularnie.



Dodaj komentarz






Dodaj

Komentarze

Karolina, Dodany: 09.06.2016, 10:23
Zaliczone

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl